Uitgelicht: ICT als vak

Het wordt me weleens gevraagd: wat houdt ICT bij mij op school precies in? Speel je de hele dag spelletjes of ben je ook echt bezig met het beroep? Nou, ik kan in ieder geval zeggen dat het de tweede is. In dit artikel wil ik graag nader toelichten wat we allemaal leren bij ICT op school.

Allereerst even een inleiding betreffende mijn school. Ik zit op V(S)O Ekkersbeek. VSO staat voor Voortgezet Speciaal Onderwijs. Doordat ik matig/zeer slechthorend ben, zit op deze school. Hoewel Ekkersbeek officiëel niet geregistreerd staat als school in Nederland en de onderwijsinspectie vindt dat de kwaliteit van het onderwijs op onze school ‘zwak’ is, wil ik zeggen dat het absoluut een fijne school is. Je krijgt de basisvakken en krijgt uiteindelijk een diploma van een school waarmee de onze samenwerkt, SG De Burgh (Eindhoven). Dus gewoon een echte diploma voor het VMBO.
Onze school is opgebouwd in verschillende leerjaren en richtingen. Hieronder zie je ze opgesomd:
 • Onderbouw
  • Schakelklas (voorbereiding op brugklas)
   • Biedt ondersteuning LWOO
  • Brugklas 1
   • Biedt K/GT niveau, ofwel Kader/Gemengd-Theoretisch tot begin bovenbouw)
  • Brugklas 2 (voorbereiding op bovenbouw, met PSO’s om je te oriënteren op de richtingen)
   • Biedt K/GT niveau, ofwel Kader/Gemengd-Theoretisch tot begin bovenbouw)
 • Bovenbouw
  • VMBO 3
   • VMBO-Basis
    • ICT (economie)
    • Handel & Administratie (economie)
    • Zorg & Welzijn (biologie)
    • Techniek (bouw- en installatietechniek) (natuurkunde)
   • VMBO-Kader
    • ICT (economie)
    • Handel & Administratie (economie)
    • Zorg & Welzijn (biologie)
    • Techniek (bouw- en installatietechniek) (natuurkunde)
   • VMBO-Theoretisch (alle bijvakken van VMBO-B/K inbregrepen)
  • VMBO 4
   • VMBO-Basis
    • ICT (economie)
    • Handel & Administratie (economie)
    • Zorg & Welzijn (biologie)
    • Techniek (bouw- en installatietechniek) (natuurkunde)
   • VMBO-Kader
    • ICT (economie)
    • Handel & Administratie (economie)
    • Zorg & Welzijn (biologie)
    • Techniek (bouw- en installatietechniek) (natuurkunde)
   • VMBO-Theoretisch (alle bijvakken van VMBO-B/K inbregrepen)
  • VMBO 5
   • VMBO-Basis
    • ICT (economie)
    • Handel & Administratie (economie)
    • Zorg & Welzijn (biologie)
    • Techniek (bouw- en installatietechniek) (natuurkunde)
   • VMBO-Kader
    • ICT (bijvak: economie)
    • Handel & Administratie (bijvak: economie)
    • Zorg & Welzijn (bijvak: biologie)
    • Techniek (bouw- en installatietechniek) (bijvak: natuurkunde)
   • VMBO-Theoretisch (alle bijvakken van VMBO-B/K inbregrepen)
De school biedt een ruime keuze aan richtingen en zorgt voor een gezellige sfeer.
Maar we dwalen af; wat is ICT bij ons precies? Op Ekkersbeek willen ze dat leerlingen op hun vervolgopleiding later alvast kennis hebben van de meest gangbare zaken. Die worden bij de richtingen ook goed behandeld.
Bij ICT krijg je met de volgende soorten zaken te maken:
 • Hardware
  • Inrichten computer
  • Analyseren voor advies en offerte
 • Software
  • Anaylseren
 • Servicedesk
  • Adviseren van klanten en helpen met problemen
 • Presenteren
  • Presenteren project/product, gebeurtenissen binnen periode
 • Documenteren
  • In document vertellen over wat je afgelopen periode hebt gedaan
Door deze basiszaken leer je hoe het er in het bedrijfsleven aan toe gaat. De kleinste dingen kunnen al belangrijk zijn. Zo moeten we bij alle opdrachten die we krijgen in verslag brengen wat we gedaan hebben, hoe, waarom en wat het resultaat is geworden. We hebben ook een keer een analyse moeten maken van twee laptops en twee tablets en een advies schrijven, zogenaamd naar een directeur van een administratiekantoor. Hierbij hoorde ook een offerte. Dat is een belangrijk aspect waar je bijvoorbeeld als ICT-beheerder mee te maken kunt krijgen.
De ICT-richting bestaat bij ons uit periodes, zoals je al kunt lezen. De meeste periodes duren tot maximaal 10 weken, maar voor sommigen krijgen we slechts een week. Deze valt dan binnen een vorige of volgende periode, in plaats van een aparte. Wij krijgen iedere week 11 lesuren aan ICT.
Soms moeten we ook een presentatie geven over wat we in een bepaalde periode hebben gedaan. Aan het eind van dit artikel is bij de downloads een link te vinden naar een voorbeeld van een presentatie, zodat je een inzicht hebt van hoe ik te werk ga.
Omdat het de bedoeling is dat wij een voldoende scoren voor het vak om te kunnen slagen, worden we per opdracht (training, cursus en project) beoordeeld middels een cijfer. Als het resultaat gewoon goed is gelukt, kun je met gemak een 7,5 scoren, wat voor onze docenten meestal wordt gezien als goed/zeer goed. Een 9 of hoger is vrijwel alleen haalbaar bij bijvoorbeeld de onderdelen Word, Excel, PowerPoint en Access, omdat je daar toetsen bij moet maken. Als je daar bijvoorbeeld alleen maar tienen voor haalt, kun je makkelijk een 9 of hoger halen.
Wij krijgen ook in het vijfde leerjaar enkele examenopdrachten, waarbij onze kennis getest wordt. Omdat ik nog geen goed inzicht heb op de opdrachten, kan ik er weinig over vertellen. Wel weet ik dat het te maken heeft met het beheren van de ICT-afdeling bij een bedrijf/organisatie, op basis van wat ik gehoord heb van enkele leerlingen in het vijfde leerjaar.
Dat was het tot zover wel een beetje. Als je meer wilt weten, dan hoor ik dat graag. Hieronder zijn enkele voorbeelden van projecten te vinden en een overzicht van mijn huidige cijfers voor ICT. Hij is wat aangepast, om een beter inzicht te geven van wat de opdrachten precies waren. Geef me een seintje als een link niet werkt of een bestand niet goed geopend kan worden. De presentaties kunnen uitlijningsfouten tonen, doordat het lettertype Myriad Pro Light niet standaard ondersteund wordt bij het uploaden. Daarom wordt deze gewijzigd in Arial, wat tot fouten kan leiden.
Downloads
 • Cijfers 2011-2014 (PDF)
 • Presentatie analyse moederbord (PPT)
 • Presentatie Game Maker 8.1 en Excel 2010 (PPT)
 • Offerte iPad met Retina-display voor advies (PDF)
 • Verslag Excel 2010 (PDF)

2 REACTIES

 1. Hoi Tom,
  Wat heb je weer een ontzettend leuk artikel geschreven! Echt waar. Je bent heel goed in het verduidelijken van iets. Dat kun je later goed gebruiken op je werk om iemand iets uit te leggen. (competentie = kan goed kennis overdragen)
  Opmerking over de downloads. De bovenste (Cijfers 2011 -214 PDF) laat zich niet downloaden. Er verschijnt een error in beeld.

  Groeten,

  Miek

  • Hoi Miek,

   Bedankt voor het compliment, daar heb ik heel veel aan. 🙂 Die competentie probeer ik ook altijd zo goed mogelijk te gebruiken, wat meestal ook wel lukt. Men vraagt me weleens om hulp bij het gebruik van een computer of iOS-apparaat (ben immers een 'iOS expert') en die wil ik dan zo goed mogelijk helpen.

   De downloadlink heb ik even gefixt. Bleek er eentje voor 'privégebruik' te zijn. Heb een andere link gebruikt die wel werkt. 😉

   Tom

LAAT EEN REACTIE ACHTER

Vul alstublieft uw commentaar in!
Vul hier uw naam in